Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprava

30. 8. 2018

AUTEM

Naše adresa je: Schlossberg 9 (staré číslo 40), Maria Alm, Rakousko.

Dům a jeho polohu si můžete prohlédnout na pozici domu 47°24'16.45" S zeměpisné šířky a 12°53'54.64" zeměpisné délky ku příkladu skrze aplikaci Google Maps.

Mapa

CESTA Z PRAHY

Praha, České Budějovice, Linz, Salzburg, směr München, v Německu první sjezd č.115 směr Bad Reichenhall, dále transit AT Lofer, Weissbach, Saalfelden, Maria Alm.

CESTA Z BRNA

Brno, Znojmo, Hatě, Hollabrun, Stockerau, Tulen, Krems, St.Pölten, Linz, Salzburg, směr München, v Německu první sjezd č.115 směr Bad Reichenhall, dále transit AT Lofer, Weissbach, Saalfelden, Maria Alm.

Při příjezdu do Maria Alm minete po levé straně benzínovou pumpu, dále odbočku do vesnice. Po pár metrech před mostkem přes říčku se dáte prudce doprava, projedete další levotočivou zatáčku. Po pravé straně uvidíte náš dům, jako první v pořadí.

Nezapomeňte si koupit pro průjezd Rakouskem dálniční známku. V prodeji jsou desetidenní, dvouměsíční a roční.

POZOR

V zimě je nezbytně nutné, abyste s sebou vezli sněhové řetězy. Náš dům je v kopci, při velkém sněhu bez nich nahoru nevyjedete, nehledě na to, že to v Rakousku přikazuje zákon, řetězy patří do povinné zimní výbavy.

Cesta trvá z Přerova cca 7 hodin s drobnými přestávkami.

V případě hezkého počasí doporučujeme volit cestu kolem Dunaje přes Krems a Melk (nájezd na dálnici směr Linz). Je zde nádherná přírodní scenérie mezi vinicemi, vinnými sklípky, cyklostezkami, hrady a zámky. Pokud jedete touto cestou, stojí za shlédnutí klášter v Melku - v letních měsících. V období Vánoc doporučujeme shlédnout centrum v Salzburgu, postačují dvě hodiny času.

PHM doporučujeme natankovat cca 1 km po pravé straně před Znojmem UNICORN, nejlevnější. PHM při cestě doporučujeme vzít v Saalfeldnu, je levnější než u dálnice. Odpočívadel je po cestě hodně, volte podle vlastní úvahy a únavy.

VLAKEM

Prahu spojuje s Vídní denně několik přímých spojů (doba jízdy 4.30 hod), většinou vedou také přes Brno (Brno–Vídeň: 1.45 hod). Do rakouského hlavního města lze zamířit také jedním přímým spojem denně z Českých Budějovic (3 hod).

Kdo se chystá třeba do Lince, může využít rychlík z Prahy (4.30 hod), který jezdí každý den, a to přes České Budějovice. Tento spoj navíc pokračuje do Welsu, Salzburgu, Innsbrucku, Bludenzu a Feldkirchu (končí v Curychu).

Pro několikadenní cestování po Rakousku se vyplatí pořídit mezinárodní jízdenku Euro Domino. Ta mimo jiné umožní: neomezený počet jízd během 3 až 8 dnů (které si sami zvolíte v průběhu 1 měsíce) či používat vlaky kategorií EC, IC, ICE většinou bez příplatků.

Zvláště mladí cestující ocení mezinárodní jízdenku Inter Rail. Vše potřebné se dozvíte na stránkách Českých drah.

AUTOBUSEM

Do Rakouska jezdí několik autobusových společností.

Nejčastěji se odjíždí z Prahy nebo Brna a cílovým městem bývají Vídeň, Linec nebo Salzburk.

Například firma Eurolines provozuje linky Praha–Vídeň (zpáteční jízdenka od 630 Kč) a Ostrava–Olomouc–Brno–Vídeň. Z Prahy přes Brno jezdí do Vídně také Student Agency (zpáteční 600 Kč).

MOŽNOSTI PŘEPRAVY PO RAKOUSKU

AUTEM

V Rakousku se jezdí vpravo. Pravidla silničního provozu a dopravní značky v zásadě odpovídají pravidlům v naší zemi. Jelikož velká část silnic v Rakousku vede přes horské úseky, je nutné mít v zimních podmínkách patřičné zimní vybavení. Zvláště pokud sněží je bezpodmínečně nutné používat zimní pneumatiky, ve zvláštních případech je nutno nasadit sněhové řetězy. Rakouské automobilové kluby zřídily k tomuto účelu na území Rakouska přes 100 půjčoven sněhových řetězů. Horské silnice jsou takřka bez výjimky na okrajích zabezpečeny. Za horské silnice a využívání horských tunelů se platí mnohdy vysoké poplatky.

DOPRAVNÍ PŘEDPISY V RAKOUSKU

  • Omezení rychlosti jízdy na rakouských silnicích: Osobní auta: v obci 50 km/hod, mimo obec 100 km/hod. Omezení na 60 km/hod na většině silnic v Tyrolsku. Na dálnici 130 km/hod. Omezení na 110 km/hod mezi 22.00 a 5.00 je na dálnicích A 10 (Tauern), A 10 (Inntal), A 13 (Brenner) a A 14 (Rheintal).
  • Děti do 12 let nebo menší než 150 cm smějí být přepravovány pouze v dětských autosedačkách, a to na všech druzích komunikací.
  • Používání bezpečnostních pásů je v Rakousku povinné.

Výstražná vesta: Stejně tak jako u nás i v Rakousku musíte v případě poruchy nebo nehody mít při každém vstupu na vozovku výstražnou vestu. Vesta tedy musí být součástí vybavení vozu.

Rozsvícení světel: Od 1. ledna 2008 platí v Rakousku novela zákona o silničním provozu, takže řidiči nemusí ve dne celoročně svítit.

Připoutání: Během jízdy v autě je povinné používání bezpečnostních pásů.

Alkohol v krvi: Hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dobře si pití alkoholu před jízdou rozmyslete, jelikož překročíte-li tuto hranici, můžete být pokutování v rozmezí 581,– až 3 633,– Eur a navíc Vám mohou odebrat řidičský průkaz.

Omezení rychlosti: Není-li dopravními značkami stanoveno jinak, platí pro osobní automobily rychlost na silnicích 100 km/hod, na dálnicích 130 km/hod, v obci 50 km/hod.

POZOR: Tato informace zůstává našim řidičům jaksi skrytá, jelikož velmi často dodržují na rakouských silnicích rychlost na jakou jsou zvyklí z naší země a značně tak brzdí místní provoz. Vezete-li s sebou přívěs třeba s motorovým člunem, či jiným nákladem do 750 kg, máte povolenu rychlost na silnicích 80 km/hod a na dálnicích 100 km/hod.

Další užitečné rady: 80 metrů před a za železničním přejezdem není dovoleno předjíždění, tj. ti kteří mají přednost jízdy a zastaví, ztrácí toto právo přednosti.

Školní autobusy, které mají zapnutá varovná světla a červenožlutá varovná světla, nesmí být předjížděna. Na horských silnicích mají autobusy veřejné dopravy ve stanicích při zastavení a vyjíždění přednost.

Povinnost být vybaven lékárničkou mají i motocyklisté.

Na silnici s protisměrným provozem musí být parkováno tak, aby k průjezdu zůstal prostor 2 jízdních pruhů volný. Žluté přerušované označení na okraji silnice informuje o zákazu parkování.

Na omezeném stání může být zastavenou pouze na 10 minut. Mobilní telefony lze užívat pouze prostřednictvím hands free sady.

AUTOBUSEM

Autobusová síť je v Rakousku kompaktní a hustá. Žluté nebo oranžovo-červené autobusy provozuje pošta nebo rakouské dráhy. Autobusy jezdí i v hůře přístupných oblastech. Jsou čisté, dobře fungují a jezdí načas. Jízdenky se kupují u řidiče. Ceny jsou srovnatelné s cenami vlaků.

MĚSTKOU DOPRAVOU

Autobusy, tramvaje a metro fungují dobře a spolehlivě. Většina měst má integrovaný systém a nabízí za výhodnou cenu denní nebo 24 hodinové jízdenky, které se kupují buď v automatech nebo v tabáku.

VLAKEM

Vlaky jezdí často a spolehlivě. Síť (5 800 km) pokrývá celou zemi. Mnoho stanic má informační kanceláře, kde se domluvíte anglicky. Můžete zde zakoupit jízdenky a zjistit přesný jízdní řád.

Děti do 6 let jsou přepravovány zdarma. Děti do 15 let jezdí za polovinu ceny. Je možné zakoupit si různé slevové průkazy.

Vlaky EuroCity mívají vždy jídelní vozy nebo servis s občerstvením. Noční vlaky jsou vybaveny lůžkovými vozy.

TAXI

Ve větších městech jsou taxíky vybaveny taxametrem, na ostatních místech existují předem stanovené tarify pro určité trasy. Jízdy po Rakousku se účtují na základě dohody. Ve Vídni počítejte s poplatky za zavazadla do 20 kg. Z letiště je nejlepší objednat si letištního taxíka, jelikož vás odveze za přesně stanovenou cenu.

LODÍ

Transport po Dunaji je pomalý, drahý a jsou to spíš vyhlídkové jízdy než funkční doprava. Nicméně cesta lodí stojí za to, pokud si chcete vychutnat okolní scenérie. Trajektovou službu mají mnohá větší rakouská jezera.

LETADLEM

Denně odlétá několik letů z Vídně do Grazu, Klagenfurtu, Innsbrucku, Salzburku a Lince.

V HORÁCH

V Rakousku je v provozu více než 3 300 lanovek a vleků. Ty vás za poplatek vyvezou rychle a pohodlně do nejvyšších míst, hlavně v horách.